Strona głowna  /  Ważne rady
Ważne rady
 COS DO POCZYTANIA DLA RODZICÓW O BEZSTRESOWYM WYCHOWANIU

images.dlaprzedszkoli.eu/mp8/drodzy-rodzice-polecamy-do-przeczytania-artykul-autorstwa-ewy-zielinskiej-1.doc

Kochany Rodzicu:
  • Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
  • Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola,
  • Pozwól zabrać swojemu trzylatkowi z domu ulubioną przytulankę, maskotkę lub zabawkę.
  • Pomóż dziecku rozebrać się, zwróć mu uwagę na jego ubranie i na to, gdzie je zostawisz.
  • Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech-buziak i pa-pa,”kocham Cię”, „wrócę po Ciebie zaraz po pracy”,
  • Jeżeli bardzo chcesz, to do sali wejdź tylko na chwileczkę – oszczędzisz żalu i smutku innym dzieciom.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – gdy raz ulegniesz, będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
  • Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.
  • Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik, mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie: „Teraz możemy iść do domu”.
  • Kontroluj się, co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
  • Nie wywołuj dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie,
  • Jeśli sam/sama masz miłe wspomnienia z okresu przedszkola,opowiedz o nich. Możesz również pokazać dziecku zdjęcia z tego okresu.

Co może pomóc dziecku?

• Wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką osób trzecich, kontaktowanie dziecka z rówieśnikami, np. na placu zabaw
  • Uczenie dziecka poprzez zabawę czynności związanych z samoobsługą
  • Informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, bez rodziców
  • Ważne jest, aby rodzice podczas rozstania z dzieckiem byli spokojni (dziecko wyczuwa niepokój dorosłych)
  • Zabawy z dzieckiem w przedszkole, przedstawianie jego realnych zalet, m.in. obecność rówieśników, wielość zabawek
  • Akceptacja płaczu dziecka przez rodziców – naturalnej, zdrowej reakcji na nową sytuację (nie należy dziecka zawstydzać) – duża labilność uczuć dziecka powoduje, że za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi
  • Wcześniejsze poznanie przedszkola – spacery w kierunku placówki
  • „Kawałek domu” – drobiazg przyniesiony przez dziecko z domu, np. ulubiona zabawka, poduszeczka
  • Wcześniejsze odbieranie dziecka w początkowym okresie (zawsze należy odbierać dziecko zgodnie z obietnicą).

Ustal z dzieckiem wyraźne ramy pobytu w przedszkolu. Rano pożegnaj się z nim. Lepiej nie wychodź po kryjomu, gdyż dziecko może się wystraszyć i później bać się, że rodzice nieoczekiwanie znikną. Powiedz, kiedy po nie przyjdziesz w sposób, który będzie dla niego zrozumiały (np.: zamiast powiedzieć „o trzeciej”, powiedz „po podwieczorku”). Dotrzymuj słowa i odbieraj dziecko o ustalonej porze. Dzięki temu będzie się czuło bezpiecznej, bo będzie ufało, że przyjdziesz zgodnie z umową.

Przedszkolny dekalog

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej, ale w piaskownicy niedzielnej szkółki. Tam się nauczyłem, że trzeba:

dzielić wszystko,
postępować uczciwie,
nie bić innych,
odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz,
sprzątać po sobie,
nie brać nic, co do mnie nie należy,
powiedzieć "przepraszam", jeśli się kogoś uraziło,
myć ręce przed jedzeniem,
spuszczać wodę.

Wszystko to, co trzeba wiedzieć, gdzieś istnieje. Niepodważalne reguły i miłość, i troska o higienę. Ekologia i polityka, i równość wszystkich, i zdrowe życie.

Robert Fulghum

Ostatnia aktualizacja: 2015-08-25